Komunitné bývanie

Komunitné bývanieV dnešnej dobe sa čoraz obľúbenejšou stáva komunitná forma bývania. Radi tak bývajú hlavne mladí ľudia, ktorí ešte nemajú svoje rodiny a svoj  život by chceli radi s niekým zdieľať. Myslím, že je ideálna pre single mladých aktívnych ľudí, zároveň aj pre ľudí žijúcich v páre prináša táto forma bývania príjemné roky života.

Čo sa tou komunitnou formou bývania myslí? Ide jednoducho o spôsob spolubývania, ktoré je však jedinečné v tom, že títo ľudia spolu aktívne chcú tráviť svoj voľný čas. Množstvo ľudí totiž zdieľa jeden byt s ďalšími ľuďmi, vzájomne však o sebe toho veľa nevedia a svoj voľný čas v byte trávia zalezený vo svojich izbách. Keď sa po roku a pol vzájomného bývania náhodou o svojom spolubývajúcou dozviete že je jedným z najlepších odborníkov, z oblasti vývoj software, tak to najskôr komunita nebude. Komunitná forma bývania väčšinou vzniká okolo nejakej organizácie, niečoho čomu sa títo ľudia spoločne venujú, na čom im spoločne záleží a má to pre nich veľký význam. Môže to byť napríklad ekologické zmýšľanie, vtedy často nevznikajú komunity len v bytoch ale dokonca aj celé eko dedinky či osady. Komunity však vznikajú aj okolo alternatívneho vzdelávania, životnej filozofie alebo náboženstva.

Komunitné bývanie v spoločnom byte väčšinou vyzerá tak, že každý má vlastnú izbu ale najviac používané sú spoločné priestory, kde sa ľudia po práci a víkendoch stretávajú a trávia spolu čas. Či už len tak zdieľajú svoje životy alebo niečo spoločne vytvárajú. Veľakrát tieto komunity spájajú tvorivých aktívnych ľudí a preto nie je prekvapivé, že takto po večeroch vznikajú rôzne zaujímavé projekty. Po večeroch tak môžu vznikať kreatívne hračky, cestovateľské blogy či filmové scenáre.

Komunitné eko dedinky väčšinou zachádzajú ešte ďalej. Snažia sa fungovať čo najviac samostatne a preto je vítaný každý, kto vie ponúknuť niečo zo svojich schopností, pre tento čo najviac samostatný chod komunity. Niekto môže zabezpečovať potraviny, iní vzdelávanie, ďalší oblečenie.